Які бувають нитки для вишивання: види, виробники, ціни
Сьогодні на прилавках крамниць для творчості можна зустріти безліч ниток для вишивання, які відрізняються не просто кольором і ціною, а й різними параметрами, складом, виробником. Кожен вид має власні переваги й недоліки, тому вибір варто робити на користь матеріалів, які якнайкраще підходять під вашу техніку, особливість роботи. Щоб зрозуміти, які нитки використовують для вишивання хрестиком, гладдю чи бісером на картинах, ми детальніше розглянемо їх різновиди.
Види ниток для вишивання, їх особливості, переваги й недоліки
Вишивка – це творча робота, що вимагає часу, терпіння та праці. Щоб результат дійсно тішив око, був тривалим, зносостійким, потрібно правильно обирати якісні матеріали. Муліне – є основним типом нитки для вишивання, вони мають величезну популярність, затребуваність серед майстринь, завдяки ряду переваг:
- надійне, стійке фарбування;
- широка гама кольорів на будь-який смак;
- природні й натуральні відтінки;
- завдяки їм здійснюється щільне укладання стібків;
- міцні, зносостійкі, не бояться часу та прання.
Багатьох цікавить питання, які є види ниток для вишивання муліне, як вони відрізняються за складом, виробником. Досвід показує, що тільки продукція від перевірених виробників, як то DMC, Anchor, Madeira чи СХС, відповідає всім вимогам сучасних майстринь. Щодо складу, то розрізняють наступні:
- Бавовняні – є найпоширенішими, тому іноді помилково вважають, що муліне можуть бути лише бавовняними. Вони досить пластичні, приємні на дотик, шовковисті, не линяють у гарячій воді, можуть використовуватись у різних техніках вишивки – від картин до тонких орнаментів на одязі. Це і є їх основною перевагою. А ще звісно доступна ціна (проте все залежить від виробника)
- Лляні – зустрічаються рідко, проте відрізняється високою якістю. Матеріал шовковистий, має широку гаму відтінків пастельних тонів, що цікаво виглядає в вишиванні гладдю. Лляні муліне виготовляють з довговолокнистого льону, який вирізняється відмінним вбиранням барвників. Тому їх колір залишається надовго.
- Мерсеризовані – мають щільно скручену структуру та дуже цікаву фактуру, що надає вишивці благородний вигляд. Ниточки мають сильний блиск, ідеально підходять під хрестик.
- Металік – незвичайний вид пряжі з вплетеною металізованою основою. Так можна зустріти муліне з ефектом золота чи срібла, перламутру, дорогоцінного каміння, т.п.
- Мультиколор – види ниток для вишивання, що поєднують відразу кілька відтінків, які можуть бути навіть різні за кольорами. Вони надають дивовижний ефект роботі.
- Флуоресцентні або світляні – унікальний вид пряжі з ефектом легкого свічення в повній темряві. Вони «заряджаються» на світлі, після чого деякий час віддають його. Використовуються під час оздоблення орнаментів, окантовки.
- Муліне-меланж – кольорові нитки для вишивання з класичним складом, але цікавим забарвленням у кілька відтінків – від темних до світлих. За допомогою меланжу можна додати оригінальності вашому шедевру.
Використовують широко сьогодні й шерстяні нитки для вишивання. Це досить об'ємний вид пряжі, тому вони підходять для великої канви. А ось при створенні картин не використовуються, проте чудово підійдуть при оздобленні килимів, гобеленів, подушок. Візерунки тут виглядають незвичайно – красиво, об'ємно, яскраво.
Говорячи про типи нитки для вишивання, варто ще згадати акрилові, віскозні. Акрилова пряжа має ворсисту структуру, схожу з вовною, але більш тонка. Гама кольорів дуже різноманітна, особливості вишивання схожі на муліне. Ниточки міцні, яскраві, непідвладні часу.
Віскозні блискучі нитки дозволяють створювати картини незвичайними, блискучими, гарними. Віскоза ідеальна в роботі з великими та дрібними вузликами, відрізняється м'якістю, міцністю, легко переносить прання. Цей матеріал визнаний найбільш довговічним, проте боїться відбілювачів.
Виробники ниток для вишивання
Сучасний асортимент брендів може загнати в глухий кут навіть досвідчених майстрів. Але ж як підібрати нитки для вишивання? Ми рекомендуємо звертати увагу на перевірених часом, досвідом виробників. Розповімо вам про основні з них.
Популярні виробники ниток для вишивання:
- Anchor – англійський виробник, що існує на ринку понад 200 років. Продукція має шляхетні відтінки, блиск та гладкість. Кожна ниточка ідеально рівна, ворсинки розтушовані по всій довжині, завдяки чому вони лягають плавно, рівно. Відтінків понад 484, крім однотонних є мультиколор, меланж, металік.
Переваги Anchor: ідеально рівні, не вигорають, не линяють багато років, слухняні в роботі, не плутаються. Відмінне співвідношення ціна-якість. - DMC – французький виробник, який був першопроходцем, саме він винайшов і запатентував муліне. Нитки для вишивання DMC купити зручно, в першу чергу, через те, що вони всесвітньовідомі, саме їх кольорову палітру (в якій понад 500!!! відтінків) беруть за основу виробники схем, заготовок. Продукція високої якості, приємна в роботі, виготовлена з бавовни, льону чи віскози. Має один мінус – вищу ціну, ніж в інших.
Переваги DMC: міцні, високоякісні, мають насичені яскраві й природні кольори, пронумеровані. Не линяють, не вигорають. Слухняні в роботі, не плутаються, адже гладкі, блискучі. - Madeira – німецький виробник, що вирізняється від інших пакуванням – спіральний блістер з ниткою довжиною 10 м. Це забезпечує рівну подачу без бруду, плутання. Всі відтінки мають «припилення», що особливо класно в роботі з портретами. Палітра складається з 369 відтінків.
Переваги Madeira: виготовлені з високоякісної бавовни, мають подвійну мерсерезацію, стійкі до втрати кольору, міцні. В роботі не плутаються, не рвуться, слухняні, чим завдячують також пакуванню. - СХС – китайський аналог DMC, який має ну дуже привабливу ціну. У них абсолютно збігаються палітри, тому не потрібно підбирати. Ниточки трохи товщі за DMC, що відчувається лише на дрібному канті, вони не такі гладкі, трохи пухнастіші.
Переваги СХС: не плутаються, не рвуться, збігаються по кольорах із ДМС, виготовлені відповідно до міжнародного стандарту.
Купити нитки для вишивання сьогодні можна й інших виробників, наприклад, Royal Broderie – високоякісний аналог DMC, а ще Sunny Silk, Rosace. Проте про них ми поговоримо вже наступного разу.